بهرام گور، قبرستان قدیمی، آتشکده گرده

نوشته پرویز اسرافیلی گرده

 

parvizesrafiligerdeh7.jpg

این مقاله برای اثبات پذیری به منابع بیشتری نیاز دارد

• آیا قبر بهرام گور (بهرام پنجم ساسانی) در گرده است؟
• قبرستان قدیمی در گرده چرا گور قبری نام دارد؟
• آیا آتشکده گرده را بهرام گور بنا کرده؟

مدت ۳۰ سال است من در باره بهرام گور تحقیقات می کنم. مورخین خارجی و ایرانی محل مفقود شدن بهرام گور را در نزدیک اصفهان می دانند. ولی این نظریه منطقی نیست! چرا؟


بعد از حمله اعراب به ایران و سر نگون شدن پادشاهی ساسانیان. اعراب در هر جای ایران کتاب خانه یا کتاب در باره ساسانیان، اشکانیان، هخامنشیان، پارتیان و مادها پیدا کردند سوزاندند. در این صدد بودند که فرهنگ و تارخ ایران را بکلی از بین به برند. حتی زبان فارسی ممنوع بود. بدین سبب تارخ ایران قرن ها به فراموشی سپرده شد.
برای مثال؛ مدت ۱۲۰۰ سال آرامگاه کورش کبیر درپاسارگاد فراموش شده و گذشته گان خیال می کردند که مقبره مادر حضرت سلیمان (مشهد) است. این آرامگاه زیارتگاه مردم بود. ابن بلخی که متولد
( ۱۱۶) ه ق است، نوشت : در این مقبره که مادر سلیمان دفن شده است ، در آنجا طلسمی ساخته اند هر کسی که وارد شود، در آن نگرد کور می شود. کسی جرعت نداشت آزمایش کند. حمدالله مستوفی هم این موضوع را در نزهت القلوب نوشته است . تا اینکه ! جهان گرد اروپائی بنام بوهان مندیلسون در سال میلادی ۱۶۳۸ وارد مقبره شد و اتفاقی رخ نداد.
بعد یان استرایس جهان گرد هلندی در سال ۱۶۷۲ میلادی (۱۰۸۲ ه ق ) بدون اینکه وارد آرامگاه شود، آرامگاه کورش را بازدید کرده ، نوشت که این آرامگاه محل زیارت زنان است .
ولی در سال ۱۸۱۸ میلادی ( ۱۲۳۲ ه ق.) ایران شناس و جهان گرد انگلیسی رابرت گریوز، در کتاب های تاریخ یونانی ها که در زمان اسکندر مقدونی نوشته شده بودند خوانده بود که اسکندر تمام گنجینه های کاخ داریوش را با چند تا شتر به یونان فرستاد و اسکندر وارد آرامگاه کورش بزرگ شد قبر کورش بزرگ را که تابوت طلائی داشت با میز طلائی نیمکتی که پاهای طلائی داشت به یونان فرستاد. کمر بند ، گوشواره و شمشیر کورش در بغل تابوت بودند آنهارا هم با خود برد.
از این روی داد آشکار است که نوشته های بلخی و مستوفی صحت نداشتند. بنا براین شاید خیلی از نوشته ها در گذشته امکان دارد درست نباشند.
مثل اینکه جهان گردان خارجی در جنوب ایران گور خر دیده و در اصفهان هم باتلاق دیده بودند و به این نتیجه رسیدند که بهرام گور در اصفهان در باتلاق مفقود شد.
خیلی از مورخین ایرانی، عرب، روسی، ارمنی و اروپائی در باره بهرام گور نوشته اند ولی کسی محل باتلاق با لجنزار را نمایان نکرده است.
من سال ها تمام ایران را تحقیقات کردم اثری از بهرام نیست. من چند مطلب را مطالعه کردم به بهرام گور منسوب است.
• در لغت نامه قدیمی فارسی در هندوستان: نوشته: معنی گور؛ اسم بهرام پنجم، فبر غریب، محل پرستش آتش پرستان در ایران، یا نام آتشکده، گور خر و قبر است.
• مورخ ایرانی طبری در دیوان طبری نوشته بهرام گور در هر جای ایران بیشتر از ۶ ماه ماند یک آتشکده و در اطراف آتشکده باغ درست کرد. بهرام از همه شاهان ایران بیشتر آتشکده بنا کرد.
• در آذربایجان آتشکده بیشتر از تمام ایران است. و اکثر آنها را بهرام گور بنا کرده بود
• در لهجه محلی آذری فدیم که طالشی بود گور خر را گوور هم می نامیدند.
• ما می دابیم که در نمین قلعه ای بود بنام گور یا گوور قلعه سی نزدیک خانه ویلکیجی ها. و چشمه ای که در باغ ویلکیجی ها (بنام زری بلاغی) است در حیاط فلعه بود. سنگهای این قلعه را خان های نمین برای ساختمان های خانه ها, مساجد و در کنار رودخانه استفاده کرده اند.
• در کتاب خمسه و در کتاب هفت پیکر (هفت پری رو ) نظامی، که نظامی نوشته بهرام گور با هفت شاهزاده ازدواج کرده و هفت قصر با هفت رنگ مختلف بنا کرد. سامی شاهزاده ها:
۱- نورک شاهزاده هندی
۲- یغما ناز دختر خاقان چین
۳- همای (همایون ) دختر قیصر روم
۴- آذریون شاهزاده مراکشی
۵- نسرین نوش شاهزاده اسلاو
۶- ناز پری شاه زاده حوارزم
۷- و از همه زیباتر دیرو سانه از نوادگان کی کاووس
ولی از مفقود شدن بهرام، نظامی چیزی نه نوشته.
• در گرده گور دره سی یا آت اُلن دره سی ( دره ای که اسب مرد) باتلاق و نی زار بزرگی بود و محل چراگاه گاو میش و گور خر بوده. این دره در بین گرده و اُرونج است . گویا در قدیم مشهور به بهرام دره سی بوده.

با ملاحظه به گور قله سی، گور قبری, گور آتشکده و \”و گور دره سی ما به این نتیجه می رسیم که شاید بهرام در گرده دفن شده است. امیدوارم باستان شناسان این موضوع را تحقیق کنند.

نا گفته نماند در روایتهای اسلامی آرامگاه کورش کبیر را مکان مقدس یاد کرده اند. برای مثال :
در کتاب حدودالعالم من المشرق الی المغرب در سال ۳۷۲ هجری در صفحه ۱۳۱
اصطخری در مسالک و ممالک در صفحه های صفحه ۱۰۹ و۱۴۱
ابواقاسم جیهانی در اشکال العالم صفحه های ۱۱۳ و ۱۲۳
حمداله مستوفی در نزهت القلوب در صفحه ۱۷۸

8 دیدگاه در “بهرام گور، قبرستان قدیمی، آتشکده گرده

  1. نظریه گم شدن بهرام گور در اطراف اصفهان خیلی دقبق ومنطقی می باشد چون اطلاعات دقیق ثابت میکنم که درسته

  2. با سلام، باید عرض کنم که گور قبری فقط مختص روستای گرده نیست در بیشتر نقاط آ ذربایجان به جاهای مشکوک به زیرخاکی ویا قبرهای قدیمی گور قبری گفته می شود مجبور نیستیم برای اثبات تاریخ روستایمان دست به دامن مغلطه شویم.

  3. باسلام طبق قراین و شواهد مقبره دختر و مادر بهرام گور درکوههای ایوانکی گرمسار یافت شده است و قصر مادرش در حور نزدیک ابسرد میباسد وبا توجه به اینکه کویر گرمسار اصفهان و شاهرود یکی بوده و تنها مکانی که میتوان گور ایرانی یافت در حال حاضر منطقه سیاهکوه و خوارتوران است بی شک مقبره خود بهرام نیز درهمین منطقه و درنزدیکی مادرش که اصلی ترین مشاور وی و دخترش که دردانه بوده وهمسر هندیش که سوگلی بهرام بوده قرار دارد متاسفانه تمامی این مکانها تخریب شده و غارتگران اموال انرا به غارت برده اند هرچند قبر دختر بهرام که طبق نسخ قدیمی در میان دره ای قرار دارد که درروز خاصی فقط قابل رویت است که اگر پیداشود حاوی کل تاریخ نوشته و گنجنامه های بهرام است که برروی سنگی در ابعاد ۱۳۰در ۱۵۰ ودرارتفاع ۲۴۰ سانت میباشد البته اعداد بصورت تقریبی هستند
    گرمسار مظهر تاریخ تمدن کهن

  4. باسلام خلاصه اطلاعاتی که دارم اینه که درمسیرگرمساردرقلب کویرکه به دلائلی نمتونم آدرس دقیقی بگم قلعه ای هست بنام قلعه بهرام وقلعه هست بنام قلعه دختران بهرام وقصری هست بنام قصردختران بهرام که درمسی هم هستندواینطور گفته میشه گه طلابهایی اونجا بوده وهنوزهم هست که بهرام گوربعضی ازاین طالابها رو به عنوان تله برای امنیت منطقه ایجادکرده یعنی طوری این بناها روطراحی کرده که این قلعه هادرمیان این طالابها ساخته شده اطراف این قلعه ها طالاب هست که هنوز هم وجود داره وگفته میشه که روزی ازروزها برای شکاربوده یا حیله کسی بوده که گرفتار یکی ازین طالابها میشه وتمام .

  5. آقا جان چرا روی منطقه بهرام گور نی ریز فارس تحقیق نمیکنی که از اساس اسم منطقه بهرام گور بوده محل زادگاه گور ایرانی هست
    باتلاق هم اطرافش زیاده

  6. سلام بهرام گو ر در تالاب گندمان چهارمحال وبختیاری درهنگام شکارگورخردرون باتلاق فرو رفت وپایتختش هم همانجا بود معروف به چهار باغ وجاهای زیادی هست به اسم خودش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.