بهرام گور، قبرستان قدیمی، آتشکده گرده

نوشته پرویز اسرافیلی گرده

 

parvizesrafiligerdeh7.jpg

این مقاله برای اثبات پذیری به منابع بیشتری نیاز دارد

• آیا قبر بهرام گور (بهرام پنجم ساسانی) در گرده است؟
• قبرستان قدیمی در گرده چرا گور قبری نام دارد؟
• آیا آتشکده گرده را بهرام گور بنا کرده؟

مدت 30 سال است من در باره بهرام گور تحقیقات می کنم. مورخین خارجی و ایرانی محل مفقود شدن بهرام گور را در نزدیک اصفهان می دانند. ولی این نظریه منطقی نیست! چرا؟


بعد از حمله اعراب به ایران و سر نگون شدن پادشاهی ساسانیان. اعراب در هر جای ایران کتاب خانه یا کتاب در باره ساسانیان، اشکانیان، هخامنشیان، پارتیان و مادها پیدا کردند سوزاندند. در این صدد بودند که فرهنگ و تارخ ایران را بکلی از بین به برند. حتی زبان فارسی ممنوع بود. بدین سبب تارخ ایران قرن ها به فراموشی سپرده شد.
برای مثال؛ مدت 1200 سال آرامگاه کورش کبیر درپاسارگاد فراموش شده و گذشته گان خیال می کردند که مقبره مادر حضرت سلیمان (مشهد) است. این آرامگاه زیارتگاه مردم بود. ابن بلخی که متولد
( 116) ه ق است، نوشت : در این مقبره که مادر سلیمان دفن شده است ، در آنجا طلسمی ساخته اند هر کسی که وارد شود، در آن نگرد کور می شود. کسی جرعت نداشت آزمایش کند. حمدالله مستوفی هم این موضوع را در نزهت القلوب نوشته است . تا اینکه ! جهان گرد اروپائی بنام بوهان مندیلسون در سال میلادی 1638 وارد مقبره شد و اتفاقی رخ نداد.
بعد یان استرایس جهان گرد هلندی در سال 1672 میلادی (1082 ه ق ) بدون اینکه وارد آرامگاه شود، آرامگاه کورش را بازدید کرده ، نوشت که این آرامگاه محل زیارت زنان است .
ولی در سال 1818 میلادی ( 1232 ه ق.) ایران شناس و جهان گرد انگلیسی رابرت گریوز، در کتاب های تاریخ یونانی ها که در زمان اسکندر مقدونی نوشته شده بودند خوانده بود که اسکندر تمام گنجینه های کاخ داریوش را با چند تا شتر به یونان فرستاد و اسکندر وارد آرامگاه کورش بزرگ شد قبر کورش بزرگ را که تابوت طلائی داشت با میز طلائی نیمکتی که پاهای طلائی داشت به یونان فرستاد. کمر بند ، گوشواره و شمشیر کورش در بغل تابوت بودند آنهارا هم با خود برد.
از این روی داد آشکار است که نوشته های بلخی و مستوفی صحت نداشتند. بنا براین شاید خیلی از نوشته ها در گذشته امکان دارد درست نباشند.
مثل اینکه جهان گردان خارجی در جنوب ایران گور خر دیده و در اصفهان هم باتلاق دیده بودند و به این نتیجه رسیدند که بهرام گور در اصفهان در باتلاق مفقود شد.
خیلی از مورخین ایرانی، عرب، روسی، ارمنی و اروپائی در باره بهرام گور نوشته اند ولی کسی محل باتلاق با لجنزار را نمایان نکرده است.
من سال ها تمام ایران را تحقیقات کردم اثری از بهرام نیست. من چند مطلب را مطالعه کردم به بهرام گور منسوب است.
• در لغت نامه قدیمی فارسی در هندوستان: نوشته: معنی گور؛ اسم بهرام پنجم، فبر غریب، محل پرستش آتش پرستان در ایران، یا نام آتشکده، گور خر و قبر است.
• مورخ ایرانی طبری در دیوان طبری نوشته بهرام گور در هر جای ایران بیشتر از 6 ماه ماند یک آتشکده و در اطراف آتشکده باغ درست کرد. بهرام از همه شاهان ایران بیشتر آتشکده بنا کرد.
• در آذربایجان آتشکده بیشتر از تمام ایران است. و اکثر آنها را بهرام گور بنا کرده بود
• در لهجه محلی آذری فدیم که طالشی بود گور خر را گوور هم می نامیدند.
• ما می دابیم که در نمین قلعه ای بود بنام گور یا گوور قلعه سی نزدیک خانه ویلکیجی ها. و چشمه ای که در باغ ویلکیجی ها (بنام زری بلاغی) است در حیاط فلعه بود. سنگهای این قلعه را خان های نمین برای ساختمان های خانه ها, مساجد و در کنار رودخانه استفاده کرده اند.
• در کتاب خمسه و در کتاب هفت پیکر (هفت پری رو ) نظامی، که نظامی نوشته بهرام گور با هفت شاهزاده ازدواج کرده و هفت قصر با هفت رنگ مختلف بنا کرد. سامی شاهزاده ها:
1- نورک شاهزاده هندی
2- یغما ناز دختر خاقان چین
3- همای (همایون ) دختر قیصر روم
4- آذریون شاهزاده مراکشی
5- نسرین نوش شاهزاده اسلاو
6- ناز پری شاه زاده حوارزم
7- و از همه زیباتر دیرو سانه از نوادگان کی کاووس
ولی از مفقود شدن بهرام، نظامی چیزی نه نوشته.
• در گرده گور دره سی یا آت اُلن دره سی ( دره ای که اسب مرد) باتلاق و نی زار بزرگی بود و محل چراگاه گاو میش و گور خر بوده. این دره در بین گرده و اُرونج است . گویا در قدیم مشهور به بهرام دره سی بوده.

با ملاحظه به گور قله سی، گور قبری, گور آتشکده و \”و گور دره سی ما به این نتیجه می رسیم که شاید بهرام در گرده دفن شده است. امیدوارم باستان شناسان این موضوع را تحقیق کنند.

نا گفته نماند در روایتهای اسلامی آرامگاه کورش کبیر را مکان مقدس یاد کرده اند. برای مثال :
در کتاب حدودالعالم من المشرق الی المغرب در سال 372 هجری در صفحه 131
اصطخری در مسالک و ممالک در صفحه های صفحه 109 و141
ابواقاسم جیهانی در اشکال العالم صفحه های 113 و 123
حمداله مستوفی در نزهت القلوب در صفحه 178

21 دیدگاه در “بهرام گور، قبرستان قدیمی، آتشکده گرده

 1. نظریه گم شدن بهرام گور در اطراف اصفهان خیلی دقبق ومنطقی می باشد چون اطلاعات دقیق ثابت میکنم که درسته

 2. با سلام، باید عرض کنم که گور قبری فقط مختص روستای گرده نیست در بیشتر نقاط آ ذربایجان به جاهای مشکوک به زیرخاکی ویا قبرهای قدیمی گور قبری گفته می شود مجبور نیستیم برای اثبات تاریخ روستایمان دست به دامن مغلطه شویم.

 3. باسلام طبق قراین و شواهد مقبره دختر و مادر بهرام گور درکوههای ایوانکی گرمسار یافت شده است و قصر مادرش در حور نزدیک ابسرد میباسد وبا توجه به اینکه کویر گرمسار اصفهان و شاهرود یکی بوده و تنها مکانی که میتوان گور ایرانی یافت در حال حاضر منطقه سیاهکوه و خوارتوران است بی شک مقبره خود بهرام نیز درهمین منطقه و درنزدیکی مادرش که اصلی ترین مشاور وی و دخترش که دردانه بوده وهمسر هندیش که سوگلی بهرام بوده قرار دارد متاسفانه تمامی این مکانها تخریب شده و غارتگران اموال انرا به غارت برده اند هرچند قبر دختر بهرام که طبق نسخ قدیمی در میان دره ای قرار دارد که درروز خاصی فقط قابل رویت است که اگر پیداشود حاوی کل تاریخ نوشته و گنجنامه های بهرام است که برروی سنگی در ابعاد ۱۳۰در ۱۵۰ ودرارتفاع ۲۴۰ سانت میباشد البته اعداد بصورت تقریبی هستند
  گرمسار مظهر تاریخ تمدن کهن

 4. باسلام خلاصه اطلاعاتی که دارم اینه که درمسیرگرمساردرقلب کویرکه به دلائلی نمتونم آدرس دقیقی بگم قلعه ای هست بنام قلعه بهرام وقلعه هست بنام قلعه دختران بهرام وقصری هست بنام قصردختران بهرام که درمسی هم هستندواینطور گفته میشه گه طلابهایی اونجا بوده وهنوزهم هست که بهرام گوربعضی ازاین طالابها رو به عنوان تله برای امنیت منطقه ایجادکرده یعنی طوری این بناها روطراحی کرده که این قلعه هادرمیان این طالابها ساخته شده اطراف این قلعه ها طالاب هست که هنوز هم وجود داره وگفته میشه که روزی ازروزها برای شکاربوده یا حیله کسی بوده که گرفتار یکی ازین طالابها میشه وتمام .

 5. نظر هادی منطقی به نظر میرسه
  ضمن اینکه اونجا اصلا قصر بهرام هم هشت

 6. آقا جان چرا روی منطقه بهرام گور نی ریز فارس تحقیق نمیکنی که از اساس اسم منطقه بهرام گور بوده محل زادگاه گور ایرانی هست
  باتلاق هم اطرافش زیاده

 7. سلام بهرام گو ر در تالاب گندمان چهارمحال وبختیاری درهنگام شکارگورخردرون باتلاق فرو رفت وپایتختش هم همانجا بود معروف به چهار باغ وجاهای زیادی هست به اسم خودش

 8. یکی از پایتختهای بهرام گور گندمان و نزدیک تالاب گندمان بوده.شکارگاهش چهاربازار بین بروجن و گندمان بوده.واقع در جنوب اصفهان.نزدیک شکارگاه که منطقه گردشگری ساسرد بروجن میباشد دره ای وجود دارد به اسم دره سی.یا سی دره سی.

 9. با سلام و عرض ادب
  پس از مدت ها کلنجار رفتن با خودم که ایا بنویسم یا ننویسم بالاخره به این نتیجه رسیدم حالا که صحبت از هفت پیکر نظامی و بهرام گور به میان امده چه بهتر که من هم دو بیت از غزلیات حافظ را که بی مناسبت با این مقاله نیست به سایت دهستان گرده ارسال کنم
  شراب تلخ می‌خواهم که مردافکن بود زورش
  که تا یک دم بیاسایم ز دنیا و شر و شورش
  کمند صید بهرامی بیفکن جام جم بردار
  که من پیمودم این صحرا نه بهرام است و نه گورش

  1. سلام عرض چرا بیراه میروید بهرام گور درمنطقی بنام تالاب میقان در شهراراک هستش ودراین منطق به شکار گور میرفته است

 10. سلام
  بهرام گور در سیاه کوه ورامین در باتلاق فرو رفته. دشت فشویه از شهریار فعلی شروع و تا ورامین و گرمسار ادامه داشته.آب رودخانه کرج از غرب آب رودخانه لتیان از شرق در این دشت
  آرام میشده و این دشت بهشتی بوده .
  گفته میشود که بهرام گور در این منطقه بوده که آثار فراوانی از ایشان در این منطقه موجود میباشد.
  یا علی

 11. سلام من شنیدم که می گن قبر بهرام گور در شوش و موقع که اعراب به ایران حمله کردن خواستن قبر بهرام گور را خراب کنند به دروغ گفتن آرامگاه دانیال نبی است، و۰۰۰

 12. سلام در مورد اینکه بهرام گور در باتلاقی در شمال فارس (منطقه آسپاس) گرفتار شد واز دنیا رفت شکی نیست
  اما شهر خرامه بین نیریز و شیراز که نام قدیمش بهرام شهر است و خود خرامه هم تلفظ قدیمش خور و مه میباشد برگرفته از خورشید و ماه نام فرزندان بهرام بوده ویک قلعه قدیمی در بافت فدیم6وجود دارد که به نام تپه بهرامی ثبت میراث فرهنگی شده
  روستایی در جوار خرامه بنام گورگیر وجود دارد که گویی شکارگاه بهرام گور میباشد

 13. هر جایی که اسم گور دارد را که نمیتوان به بهرام گور نسبت داد شاید گورستان باشد که بهرام نامی درانجا دفن باشد

 14. سلام گور بهرام شمال فارس است جایی زیبا وبکر میباشد درون روستایی کهن به نام آسپاس در شهرستان اقلید

 15. سلام بهرام گور در فرس واقع در نورآباد ممسنی در کوه قلعه سفید است

 16. با سلام مقبره گور خان یا همان بهرام گور در غرب کشور و بالای هفت طبقه مقبره که برای همسرانش توسط معمار رومی سنمار ساخت قرار دارد که متاسفانه غارت شده ،همانطور که میدانید این مقبره ها که بروی هم در شیب یک دره قرار دارد درساعات مختلف روز به رنگهای مختلف درمیآید
  برخلاف تصور عامه گور به معنای آتش پرست است ونه شکارچی گورخر
  وبروی مقبره بهرام تصویر خری وجود دارد
  که البته خر حیوانی مقدس درآیینشان بوده و در اغلب گورستانهای بزرگ باستانی ایران این تصویر وجود دارد

 17. با سلام مقبره گور خان یا همان بهرام گور در غرب کشور و بالای هفت طبقه مقبره که برای همسرانش توسط معمار رومی سنمار ساخت قرار دارد که متاسفانه غارت شده ،همانطور که میدانید این مقبره ها که بروی هم در شیب یک دره قرار دارد درساعات مختلف روز به رنگهای مختلف درمیآید
  برخلاف تصور عامه گور به معنای آتش پرست است ونه شکارچی گورخر
  وبروی مقبره بهرام تصویر خری وجود دارد
  که البته خر حیوانی مقدس درآیینشان بوده و در اغلب گورستانهای بزرگ باستانی ایران این تصویر وجود دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.